Dziś zapraszam Was na inspiracje związane z stylem Chalet. Brzmi jak szalet? No właśnie. Ta nazwa zawsze wywołuje na moich ustach cień uśmiechu. To jednak nic innego, jak urządzenie domu w stylu jaki możemy oglądać w kurortach górskich podczas zimowych ferii. Dużo drewna, futra, ogień z kominka.

Jest to styl, który budzi coraz większe zainteresowanie i emocje. Chalet – bo o nim mowa  to styl wywodzący się pierwotnie od domów budowanych we Francji i Szwajcarii przez pasterzy. Rozwój turystyki sprawił, że styl ewoluował i zaczął zyskiwać na popularności. Dom w stylu chalet to przede wszystkim wszechobecne kamień, skóry i drewno z którego niejednokrotnie wykonane są ściany, podłogi i sufit.  Wnętrze uzupełniają rustykalne meble, futra i tkaniny o mięsistym splocie nawiązujące do górskich klimatów. Mówiąc o domu w tym stylu nie możemy oczywiście zapomnieć o kominku, najlepiej otwartym, dzięki czemu wnętrze będzie wypełniał aromat palonego drewna. Chalet to nie tylko domy górskie określamy tym mianem wszystkie domy budowane w stylu alpejskim niezależnie od położenia.

Jak urządzić mieszkanie w stylu chalet? Zainspiruj się!

Co jest charakterystyczne dla stylu Chalet ?

– dużo świec

skóry

futra

– elementy drewniane

– sporo prostych, naturalnych przedmiotów, jakby zaczerpniętych z wiejskich chat

– rustykalne meble: stołki, ławki

– kominek/biokominek

– naturalne kolory/ kolory ziemi

– latarenki

– kamień na ścianie

– ewentualnie poroża, dekoracje myśliwskie

foto: pinterest

foto: pinterest

                   

Drewno w aranżacji w stylu chalet

Odwołań do natury jest bardzo wiele. Aranżacje w stylu chalet przede wszystkim wykorzystują drewno. Stosuje się je zarówno na podłogach, jak i ścianach, charakterystyczny jest również sufit ozdobiony drewnianymi belkami stropowymi.

Jednak styl alpejski chalet możemy stworzyć nie tylko w domach jednorodzinnych z drewna. Mieszkanie w stylu chalet nie musi być wykończone drewnem, powinno jednak zawierać wiele elementów z tego surowca. Meble z litego drewna, drewniane dodatki i dekoracje to obowiązkowe wyposażenie wnętrz w tym stylu. Co istotne, urządzając mieszkanie w stylu chalet warto wybierać drewniane przedmioty w rustykalnym bądź celowo postarzanym stylu. Ważny jest naturalny rysunek drewna i barwa. Przydadzą się nam więc stare komody, solidne stoły, krzesła, a także pieńki drewniane, które wykorzystać można jako taboret czy kawowy stolik.

We wnętrzach nowoczesnych mieszkań, gdzie trudno o belki stropowe czy boazerię, drewniane meble i dodatki nadadzą oczekiwanego efektu górskiej chaty. Można stosować nawet ciemne drewno, gdyż nie przytłoczą wykończonego w bieli czy beżu wnętrza. W całkowicie drewnianej aranżacji lepiej już wybrać jaśniejsze meble, np. sosnowe, które nadadzą wnętrzu lekkości.

foto: www.kingsavenue.com

 

foto: www.kingsavenue.com

Zimny kamień i ciepłe ognisko

W mieszkaniu możemy również pokusić się o wykończenie jednej ściany kamiennymi płytkami, odzwierciedlającymi górskie szczyty. Mogą one służyć także do wykończenia kominka, charakterystycznego elementu stylu chalet. Kominek dodatkowo ociepli wnętrze, nada mu przytulności.

foto: www.kingsavenue.com

 

 

 

 

 

Myśliwskie i pasterskie akcenty

Na ścianach możemy śmiało zawiesić imitację poroża, obrazy z górskim czy pastewnym krajobrazem. Dywany i pledy z owczej wełny czy niedźwiedzie skóry na podłodze przed kominkiem  nie muszą być oczywiście prawdziwe. Ważne, by kilka akcentów myśliwskich pojawiło się w naszej aranżacji w stylu chalet.

 

 

foto: pinterest

Przytulny styl chalet

Ciepłe skóry i wełna uzupełnione muszą być o dodatkowe pledy w kratę, szydełkowe serwety, puszyste powłoczki na poduchy. Miękkie tkaniny dekoracyjne są bardzo istotnym elementem aranżacji.

Na klimat wnętrza olbrzymi wpływ ma również oświetlenie. Żyrandol z kutego żelaza stanowi centralne oświetlenie, nie może się jednak obyć bez dekoracyjnych lampionów, latarenek w stylu rustykalnych i świec, ustawionych na ozdobnych świecznikach i podstawkach.

Kto  z nas nie lubi wyjazdów w góry? Jeśli nawet nie jeździmy na nartach to czerpiemy przyjemność  w inny sposób.  Zimowe widoki, piękne śnieżne górskie krajobrazy, mroźne powietrze, to wszystko powoduję, że przenosimy się w krainę, gdzie czas płynie inaczej, wolniej…  a po intensywnym dniu odpoczynek w górskich klimatycznych wnętrzach to sama rozkosz… kominek, drewno, grzane wino, dobra książka, góralska kapela … My kochamy góry i wracamy tam zarówno latem jak i zimą.

Jeśli jesteście fanami wnętrz stylizowanych na chalet, to możecie przemycić klimat górskiej chaty do swoich mieszkań dzięki kilku ciekawym dodatkom. Jedyne, czego nie uda się przemycić, to zapierający dech w piersiach widok za oknem!